Maškův mlýn

Uprostřed malebné přírody nedaleko obce Krasonice stojí na samotě na říčce Želetavce překrásný mlýn. Už po celá dlouhá léta se mlýnu říká "Maškův", zřejmě podle jména Blažeje Maška, který byl jeho někdejším majitelem a pravděpodobně nechal kdysi celý mlýn vystavět. Sám Mašek nedaleko mlýna v roce 1683 tragicky zemřel, když se vracel domů z Krasonic, tak u cesty umrznul. U Maškova mlýnu je rybník s přilehlým splavem (viz. obr.). Dnešními obyvateli mlýna jsou tři bratři Josef, František a Pavel Malých, kteří se zde narodili.

V roce 1887 Maškův mlýn koupil František Malý. Kdo podobnou nemovitost zakoupil a poté vlastnil, získal i případné právo provozovat mlynářskou živnost. Maškův mlýn měl také svoji vlastní pilu a kromě ní i vápenku. Před první světovou válkou zde vznikla výroba cementového zboží, hlavně cementových křidlic a hřebenáčů. Výroba byla umístěna ve mlýně v prostorách pod pilou. Mlýnské kolo se točilo vedle cementárny. S výrobou cementového zboží se přestalo po vyčerpání pískovny. Maškův mlýn byl postižen několika požáry. Bezprostředně po první světové válce dostal mlýn elektrické osvětlení, které tehdy instaloval Jindřich Mike. Bylo to jedno z prvních elektrických osvětlení v širokém a dalekém okolí. Pohon byl zajištěn pomocí vodního kola. Speciální turbínu na výrobu elektřiny provozují obyvatelé mlýna dodnes a vyrábějí elektrickou energii, kterou prodávají energetické distribuční společnosti. Bohužel za mnohem nižší ceny než za které pak sami elektrickou energii pro běžnou spotřebu ve mlýně nakupují od energetiků zpět.

V okolí mlýna prý bývaly v minulosti ještě některé další samoty. Byla to hájovna podél toku říčky, dále cihelna ve směru k silnici Krasonice ­ Meziříčko a další mlýn u stejné silnice.©2010 Tomáš Krajíček